Qr Code Printing Machine - Linx Tt500/750 Tto Thermal Printer
About this Item
Details
Company Profile
Price
Purchase Qty. Reference FOB Price
Sepcifications
  • After-sales Service Online Tech Support
  • Warranty 1 Year
  • Type Continuous Jet Type Coding Machine
  • Usage Daily Industrial, Chemical Products, Drug, Food
  • Automatic Grade Automatic
  • Principle of Classification Thermal Transfer Overprinter
  • Application of Classification Thermal Transfer Printing Machine
  • Working Patterns On-Line
  • Supplies Ink
  • Packaging Box
  • Transport Package Carton
  • Specification 190*180*170mm
  • Trademark LINX
  • Origin China
  • Printhead 32mm
  • Applicable Industries Food & Beverage Factory
  • Core Components Motor
  • Dimension(L*W*H) 190*180*170mm
  • Weight 8 Kg
  • Voltage 100-110V/200-220V
  • Intermittent Max Print Area 32mm (W) X 75mm (L)
  • Continuous Print Speed 0-40m/Min
  • Continuous Max Print Area 32mm (W) X 150mm (L)
Product Description
Learn More
Qr Code Printing Machine Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 1 sets 1 sets 1 sets
Quality Control
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand Own Brand, ODM, OEM - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: one month
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Warranty: 1 Year;
Automatic Grade: Automatic;
Working Patterns: On-Line;
Supplies: Ink;
Packaging: Box;
Printhead: 32mm;
Core Components: Motor;
Weight: 8 Kg;
Voltage: 100-110V/200-220V;
After-sales Service: Online Video Support;
Type: Color Ribbon Printing;
Automatic Grade: Semi-Automatic;
Principle of Classification: Drop on Demand;
Application of Classification: Color Ribbon Date Printing;
Working Patterns: Electric;
Supplies: Non-ink;
Packaging: Bag;
After-sales Service: Online Service;
Type: Inkjet Printer;
Usage: Paper Printer;
Principle of Classification: Continue Ink Jet Printer;
Application of Classification: High Resolution Ink Jet Printer;
Packaging: Wooden Box;
Dimensions(L*W*H): 2820X780X1260mm;
Printing Resolution: 1440dpi;
Name: Vigojet Eco Solvent Printer;
Ink Type: Eco Solvent Ink;
Rip Software: Photoprint, Maintop;
Key Selling Points: Easy to Operate;
Ink Color: 4 (Cmyk);
Voltage: 220V/110V;
Machinery Test Report: Provided;
Number of Printhead: 1/2 Have Two Different Case;
Print Ink: Eco Solvent Ink;
Weight: 165 Kg;
Video Outgoing-Inspection: Provided;
Color & Page: Multicolor;
Type: Inkjet Printer;
Usage: Paper Printer;
Packaging: Wooden Box;
Printing Resolution: 1440dpi;
Ink Type: Eco Solvent Ink;
Ink Color: 4 (Cmyk);
Voltage: 220V/110V;
Print Ink: Eco Solvent Ink;
Weight: 165 Kg;
Color & Page: Multicolor;
Usage: Cloths Printer;
Dimensions(L*W*H): 1580*1170*600mm;
Usage/Function: T Shirt Garment;
Printing Size: 400mm*500mm;
Key Selling Points: High Productivity;
Ink Color: W+Cmyk;
Voltage: 220V;
Print Resolution: 5760*1440dpi;
Operating System: Windows System;
Weight: 153 Kg;
Printing Material: 30% Cotton;