Dual View Low Conveyor X-ray Security Metal Detector Screening Inspection Systems SPX-100100D
About this Item
Details
Company Profile
Price
Min. Order Reference FOB Price
1 Piece Negotiable
Sepcifications
  • Portable Non Portable
  • Form Flatbed
  • Application Security Check, Industrial, Jewelry Store
  • Type Sensor
  • Certification CE, ISO
  • Customized Non-Customized
  • Alarm Form Display Alarm
  • Transport Package Wooden Packing
  • Specification CE, ISO
  • Trademark SECU PLUS
  • Origin China
  • Dual-view Dual-view by double X-ray generator
  • X-ray Conveyor Speed 0.22m/S
  • Conveyor Max Load 200kg
  • Dose Per Inspection <1.7 Ugy/H
  • Resolution < 0.101mm Copper Wire
  • Spatial Resolution Level: Dia 1.3mm, Vertical:Dia 1.0mm
  • Penetrate Resolution Dia 0.511mm
  • Penetration 34mm Steel
  • Film Safety Guarantee ISO1600 Film
  • Detection Signal Electromagnetic System
Product Description
Learn More
X Ray Inspection Machines Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Product Certification CE, ISO CE, ISO, OHSAS ISO, OHSAS CE, ISO ISO, OHSAS
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Business Model Own Brand, ODM, OEM ODM, OEM ODM, OEM Own Brand, ODM, OEM ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Portable: Non Portable;
Form: Flatbed;
Type: Sensor;
Customized: Non-Customized;
Alarm Form: Display Alarm;
X-ray Conveyor Speed: 0.22m/S;
Conveyor Max Load: 200kg;
Penetration: 34mm Steel;
After-sales Service: Support;
Warranty: 18 Months;
Form: Completed One Set;
Application: Industrial, Food Industry;
Type: Industrial High-definition X-ray Detector;
Customized: Customized;
X-ray Generator: 100kv, 240W;
X-ray Direction: From The Top;
Detection Tunnel Size: 700mm(W)*350mm(H);
Conveyor Speed: 10-50 M/Min;
Max. Bearing Capacity: 25 Kg;
Best Detection Accuracy: SUS Ball: Φ0.4mm, SUS Wire: Φ0.2 *2mm,;
Screen: 17 Inch Full Color Touchable Screen;
Moc: SUS 304;
Surface Treatment: Mirror Polished;
X-ray Leakage: < 1μsv/H;
Portective Mode: Lead-Free Food Grade Soft Curtain;
Conveyor: White Food Grade PU Belt;
Cooling Mode: Industrial Air Conditioning;
After-sales Service: Remote Service;
Warranty: 12 Months;
Portable: Portable;
Form: Portable;
Application: Industrial, Veterinary;
Type: Portable X-ray Detector;
Alarm Form: Non;
Field of View: Φ 100mm;
Resolution: 46 Lp/Cm;
Maximum Detection Spacing: ≤ 280mm;
X-ray Output: 80 Kv/0.5 Ma;
X-ray Leakage: ≤1.0mgy/H;
Nominal Focus of The X-ray Tube: 0.04;
Contrast: 4%;
Grayscale: 7 Level;
Input Power: 60-90 Va;
Output Brightness: > 25CD/Cm2;
Power Consumption: 80W;
Power Supply: 220V/50Hz;
Rechargeable Battery: Optional;
Lead Time: Ready Stock;
After-sales Service: Online Solution or Replace The Spare Parts;
Warranty: 12 Month;
Portable: Portable;
Form: Portable;
Application: Industrial;
Type: Portable X-ray Detector;
Customized: Customized;
Alarm Form: Audible Alarm;
Sensitivity: 1.8%;
Wroking: 1:1;
Cooling: Air Cooling;
Warranty: 12 Months;
Alarm Form: Non;
Field of View: Φ 100mm;
Resolution: 46 Lp/Cm;
X-ray Output: 80 Kv/0.5 Ma;
X-ray Leakage: ≤1.0mgy/H;
Contrast: 4%;
Grayscale: 7 Level;
Input Power: 60-90 Va;
Output Brightness: > 25CD/Cm2;
Power Consumption: 80W;
Power Supply: 220V/50Hz;