What is FST200-221 Digital Wind Speed and Direction Control Alarm for wind Monitor
About this Item
Details
Company Profile
Price
Min. Order Reference FOB Price
Sepcifications
  • Customized Non-Customized
  • Certification RoHS, CE, ISO
  • IP Rating IP65
  • Screen Size 197.5mm
  • SD Card Memory Size 10A
  • Measuring Medium Wind Speed and Direction Sensor
  • Type Paperless Logger
  • Transport Package Standard Exporting Package
  • Specification 197.5mm*90mm
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Power Supply 12VDC 24VDC 110VAC 220VAC
  • External Suply for Sensor 12VDC or 24VDC
  • Testing Range Wind Speed 0-50m/S Wind Direction 0-360 Degree
  • Display Resolution Wind Speed 0.1m/S Wind Direction 5 Degree
  • Wind Speed Signal Input Voltage0-5V /10V 4-20mA or Pulse
  • Wind Direction Input Voltage0-5V /10V 4-20mA
  • Contact Capacity 2 Set Contact Output 10A/220VAC
  • Analog Output Iout1, Iout2 4~20mA Current Loop Output
  • Communication RS485 Digital Communication Output
Product Description
Learn More
Anemometer Wind Speed and Direction Comparison
Transaction Info
Min Order 2 Pieces 2 Pieces 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Product Certification RoHS, CE, ISO RoHS, CE, ISO RoHS, CE, ISO - -
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Business Model Own Brand, ODM, OEM Own Brand, ODM, OEM - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Customized: Non-Customized;
IP Rating: IP65;
Screen Size: 197.5mm;
SD Card Memory Size: 10A;
Type: Paperless Logger;
After-sales Service: After-Sales Sevice Provided;
Warranty: 18 Months;
Customized: Customized;
IP Rating: IP67;
Screen Size: 67mm *27mm *5mm;
SD Card Memory Size: 129600 Readings;
Measuring Medium: Temperature;
Model: Fresh Tag 1u;
Temperature Range: -40c~ +60c;
Temperature Accuracy: 0.5c at Full Range;
Run Days: Max. 180 Days;
Memory Capacity: Max. 129600 Readings;
Report Output: Automatic Generation Without Software;
Protection Grade: IP67;
Dimensions: 67mm *27mm *5mm;
Certifications: CE, RoHS, En12830;
Battery: 3.0V Cr2032;
Logging Interval: 1 Minute-24 Hours;
Start Delay: 0 Minute-24 Hours;
Connection: USB, NFC (Optional);
Report Format: Pdf/Csv/Pdf&Csv;
Warranty: 1year;
Customized: Customized;
IP Rating: IP20;
Screen Size: No;
SD Card Memory Size: No;
Measuring Medium: Temperature;
Type: Temperature Data Logger;
Range: -40~125°c -40~125°c;
Resolution: 0.1°c 0.1°c;
Sensor: Digital Digital;
Response Time(T ): 15min(Internal Probe); 5 Min(External Probe);
Readings Memory: 25920 or 500000 Optional (Software Optional);
LCD Refresh Interval: 5sec;
Measuring Interval: 5sec;
Operation Temperature: -30°c~65°c;
Storage Temperature: -30°c~65°c;
Channel: 1 Ext. Temp. 2 Ext. Temp.;
Warranty: 1 Year;
Data Storage Capacity: 17280 Record Data Points;
Start Mode: Timing Start;
Sample Interval: 10 Seconds ~ 18 Hours, User Can Choose;
Stop Mode: When Full; When Into USB;
Weight: About 100g (No Battery);
Battery Type: 3.6V Lithium Battery, User-Replaceable;
Measuring Parameter: Temperature, Humidity;
Probe Type: Internal Temperature & Humidity Probe;
Response Time(T90): 15 Minutes;
LCD Refresh Interval: 5 Seconds;
Display Refresh Interval: 5 Seconds;
Display: DOT Matrix LCD Display;
Bluetooth & APP: Not Supported;
Power Supply: 3 PCS 1.5V AAA Alkaline Battery; USB 5V/2A;