What is FST800-2100 Industry Electronic Pressure Measurement Device Sensor Transmitter
About this Item
Details
Company Profile
Price
Min. Order Reference FOB Price
Sepcifications
  • Type Normal Pressure Transmitter
  • Structure Type Strain Gauge Pressure Transmitter
  • Measuring Medium Liquid
  • Accuracy Grade 0.5G
  • Pressure range 0.001MPa~35MPa
  • IP Rating IP68
  • Certification CE
  • Customized Customized
  • Transport Package Standard Exporting Package
  • Specification Stainless steel
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Type of pressure Gauge pressure, absolute pressure
  • Output signal 4~20mA 0.5~4.5VDC 0~5VDC 0~10VDC
  • Signal line specifications 2Wire 3Wire 3Wire 3Wire
  • Supply voltage 9~30VDC 5VDC/9~30VDC 9~30VDC 15~30VDC
  • Precision 0.5%FS;1%FS
  • Material 304 stainless steel
  • Overload pressure 200%FS
  • Breaking pressure 300%FS
  • Storage temperature -40~+125℃
  • Pressure port M20*1.5 G1/4 NPT1/4
  • Electrical connector Direct lead or Hirschmann
  • Cable Length 3m
Product Description
FST800-2100 500 psi 1/4 inch 50kpa 0 10 bar 1.2 MPa Sensor Pressure Sensor Product Parameters Type of pressure Gauge pressure, absolute pressure Pressure range -100kPa…0kPa~20kPa…60MPa Output signal 4~20mA 0.5~4.5VDC 0~5VDC 0~10VDC ...
Learn More
pressure measurement Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 10 Pieces 1 Piece 10 Pieces
Quality Control
Product Certification CE CE CE CE CE
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM, OEM - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Measuring Medium: Liquid;
Accuracy Grade: 0.5G;
IP Rating: IP68;
Customized: Customized;
Precision: 0.5%FS;1%FS;
Material: 304 stainless steel;
Overload pressure: 200%FS;
Breaking pressure: 300%FS;
Cable Length: 3m;
Structure Type: Display Pressure Gauge;
Accuracy Grade: 0.2-0.05%F.S;
Pressure range: -0.1~0-100MPa;
IP Rating: IP65;
Display: LCD Double Screen;
Battery Voltage: 3.6VDC;
Accuracy Grade: 0.2-0.05%F.S;
Pressure range: -0.1~0-100MPa;
IP Rating: IP65;
Display: LCD Double Screen;
Battery Voltage: 3.6VDC;
Accuracy Grade: 0.2-0.05%F.S;
Battery Voltage: 3.6VDC;
Structure Type: Diffused Silicon Pressure Transmitter;
Medium: Liquid, Gas or Steam;
Output Signal: 4-20mA /RS485/4-20mA+Hart;
Display: LCD /LED /Non Display;
Thread: G1/2, G1/4, M20*1.5 or Customized;
Ambient Temperature: -20℃~80℃;
Accuracy: 0.5%, 0.2%, 0.1%;
Shell Material: Die Cast Aluminum Alloy;
Wetted Material: SS304, SS316L or Customized;
Overload Capacity: 150%;