What is Firstrate FST700-CS03 Ultrasonic Fuel Level Sensor Diesel RS485 Communication and Analog Output 4~20mA
About this Item
Details
Company Profile
Price
Min. Order Reference FOB Price
Sepcifications
  • Type Ultrasonic Type
  • Output Signal Type Digital Type
  • Production Process Integration
  • Sensitivity High
  • Probe Type Angle Probe
  • Measuring Medium Liquid
  • Detection mode Direct Reflection Type
  • IP Rating IP68
  • Certification CE
  • Customized Customized
  • Transport Package Standard Exporting Package
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Accuracy 0.5%-1.0%FS
  • Measuring Range 30cm-1100cm
  • Signal output RS485,4~20mA
  • Supply voltage 11~36VDC
  • Operating temperature -20~+80℃
  • IP grade IP68
  • Material PC
  • Installation method G2A or M60x2
  • Resolution <5mm
Product Description
Learn More
Water Level Sensor Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 100 Pairs 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Product Certification CE CE ISO CE CE
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM, OEM - Own Brand, ODM, OEM - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Type: Ultrasonic Type;
Sensitivity: High;
Probe Type: Angle Probe;
Measuring Medium: Liquid;
IP Rating: IP68;
Customized: Customized;
Accuracy: 0.5%-1.0%FS;
Measuring Range: 30cm-1100cm;
Signal output: RS485,4~20mA;
Supply voltage: 11~36VDC;
IP grade: IP68;
Material: PC;
Resolution: <5mm;
Type: Large range Ultrasonic Sensor;
Output Signal Type: Frequency;
Production Process: Injection;
Probe Type: Surface Wave Probe;
Measuring Medium: Gas;
Frequency: 49 kHz;
Range: 0.4~8m;
Resistance: 200 Omega;
Capacitance: 4100 PF;
Echo: 100 Mv;
Voltage: <1500 Vpp;
Temperature: -40~80 Deg;
Pressure: < 0.3 MPa;
Material: PTFE;
Protection: IP68;
Weight: 700g;
Type: Waterproof Ultrasonic Sensor;
Production Process: Ceramics;
Sensitivity: Medium;
Probe Type: Ultrasound Probe;
IP Rating: IP67;
Colour: Silvery White;
Line Type: Coaxial Cable Line;
Housing Material: Stainless Steel;
Direct Capacitance: 700PF±20 Percent;
Output Signal Type: Frequency;
Production Process: Injection;
Frequency: 15 kHz;
Range: 800 M;
Resistance: 65 Omega;
Capacitance: 71000 PF;
Echo: 1.5 V;
Voltage: <450 Vpp;
Temperature: -40~80 Deg;
Pressure: <= 1 MPa;
Material: POM;
Protection: IP68;
Weight: 800 G;
Measuring Medium: Gas;
Frequency: 200 kHz;
Range: 0.10~1.5 m;
Resistance: 800 Omega;
Capacitance: 700 pF;
Echo: 5 mV;
Voltage: <750 Vpp;
Pressure: < = 1 MPa;