DC12V-24V Cargo Van 7" HD 1080P Rear View Monitor Kit
About this Item
Details
Company Profile
Price
Min. Order Reference FOB Price
Sepcifications
  • After-sales Service 24 Months
  • Warranty 24 Months
  • Shell Material ABS Plastic
  • Display Type Reverse Image
  • Interface Air Plug
  • Transport Package Carton
  • Specification 10sets/carton
  • Trademark FAVO-TECH
  • Origin China
  • Screen 7 Inch
  • Aspect Ratio 16:9 Wide Screen
  • Camera Ahd 1080P
  • Cable 20meter
Product Description
DC12V-24V Cargo Van 7" HD 1080P Rear View Monitor Kit RVM-7003AHD Specification: Monitor Specification: 7 inch AHD Car Monitor with IPS Screen(Detachable sunshade) Aspect ratio: 16:9 Wide Screen High Resolution:1024*600 Back Light luminance: 700cd/m2 2 way AHD video input Automatically ...
Learn More
Cargo Van Monitor Kit Comparison
Transaction Info
Min Order 10 Sets 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Payment Terms - - - - -
Quality Control
Product Certification - CE,E9 CE,E9 CE,E9 -
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model ODM, OEM - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Warranty: 24 Months;
Shell Material: ABS Plastic;
Display Type: Reverse Image;
Interface: Air Plug;
Screen: 7 Inch;
Camera: Ahd 1080P;
Cable: 20meter;
After-sales Service: 24 Hours 7days;
Warranty: 1 Year;
Shell Material: Alloy;
Probe Number: 8;
Display Type: Without Screen;
Interface: Ahd;
Function: Night Vision, with Gauge, Waterproof, Dustproof, Shockproof;
Definition: 420TVL;
Chip: CMOS;
Waterproof Grade: IP68;
Alarming Distance: 2.5-0.35m;
Probe Diameter: 18.8mm;
Grama: 0.45;
Image Sensor: 1/3" CMOS;
Frenquency: 50Hz/60Hz;
Shockproof: 4G;
Guildline: on/off;
Operating Temperature: -20℃+70℃;
S/N: >48db;
Pixel (PAL): 1920*1080P;
Consumption: 120mA;
Voltage: DC 12V-24V;
Video Output: 1.0vp-P,75ohm;
Lux: 0.1(6 LED);
Resolution: 1080P;
View Angle: 150 °;
Warranty: 1 Year;
Shell Material: Alloy;
Probe Number: 8;
Display Type: Without Screen;
Interface: Ahd;
Definition: 420TVL;
Chip: CMOS;
Waterproof Grade: IP68;
Alarming Distance: 2.5-0.35m;
Probe Diameter: 18.8mm;
Consumption: 120mA;
Grama: 0.45;
Pixel (PAL): 1920*1080P;
Frenquency: 50Hz/60Hz;
Shockproof: 4G;
Voltage: DC 12V-24V;
Video Output: 1.0vp-P,75ohm;
Lux: 0.1(6 LED);
Guildline: on/off;
Image Sensor: 1/3" CMOS;
Resolution: 1080P;
View Angle: 150 °;
S/N: >48db;
Probe Diameter: 18.8mm;
Voltage: DC 12V-24V;
Frenquency: 50Hz/60Hz;
Consumption: 120mA;
Waterproof Grade: IP67;
Probe Diameter: 18.8mm;
Power: ≤ 1.8W;
Backlight Compensation: Auto;
Resolution Ratio: Ahd1.3MP;
Working Temperature: -40℃~+80℃;
Weight: 0.1kg;
Shock Strength: 6.8g;
Gain Control: Auto;
Lens: F=2.1mm(Standard) 130 Degree;
Working Current: ≤50mA;
Noise-Signal Ratio: ≥ 52 Db;
Voltage: 6V—30V (DC);