About this Item
Details
Company Profile
Price
Min. Order Reference FOB Price
Sepcifications
  • After-sales Service Online
  • Warranty 1.5 Years
  • Color & Page Multi-Colour Printing Press
  • Usage Cloths Printer, Paper Printer, Label Printer
  • Automatic Grade Automatic
  • Print Interface USB3.0
  • System supported Windows
  • Specification L3100 W780 H1500 (mm) 220kg
  • Trademark ZUNSUNJET
  • Origin China
  • Print Head XP600/Dx5/Dx7/I3200
  • Printing Size 1.8m
  • Print Head Height 2-3mm
  • Operating Environment Best Environment: 18-25℃, Humidity 35%-65%Rh
  • Ink Cmyk 4 Colors
  • Keyword Easy to Operate Banner Printer
  • Ink Supply Method Negative Pressure Continuous Ink Supply
  • Number of Print Heads 1/2
Product Description
Learn More
Printer Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Set 1 Piece 1 Piece 1 Set
Quality Control
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model ODM, OEM - ODM, OEM ODM, OEM -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
After-sales Service: Online;
Warranty: 1.5 Years;
Automatic Grade: Automatic;
Print Interface: USB3.0;
System supported: Windows;
Printing Size: 1.8m;
Print Head Height: 2-3mm;
Ink: Cmyk 4 Colors;
Number of Print Heads: 1/2;
After-sales Service: One-to-One Online Service;
Warranty: 13 Months;
Style: Planographic Press;
Structure: Platen Press;
Usage: Cloths Printer;
System supported: Win7 /Win8 /Win10;
Product Name: A2/A3 Dtf Digital Printer;
Ink: Pigment Ink;
Prindhead: I3200/I1600/XP600;
Machine Weight: 53.5 Kg;
Printing Speed: 3pass: 12sqm/H, 10sqm/H, 9sqm/H;
Ink Typespecial: Ink for Heat Transfer;
Media Width: 300mm;
Mains Power: 220V 280W;
Ink Color: Cmyk+W;
Resolution: 1440dpi;
Core Components: Motor, Pressure Vessel, Pump, Other, Gear, Bearing;
File Format: Pdf, JPEG, Tiff, etc.;
Printer Size: 1050*375*900mm;
After-sales Service: Permanent Service;
Warranty: 1 Year;
Style: Digital Printing;
Structure: Pressure Wheel;
Usage: Textile Printer;
System supported: Windowsxp64;
Automatic Two-Sided Printing: Not Support Automatic Two-Sided Printing;
Interface Type: USB;
Supply Paper Mode: Automatic;
Style: Color;
Feature: Simple, Low Noise, Small Volume;
Technics: Continuous Inkjet;
Operating Mode: Liquid Piezoelectric;
Inkjet Type: Liquid Inkjet;
Max. Paper Size: 1600mm;
Print Head: 3*I3200u1;
Rip: Riin/Photoprint;
Attachment: Bracket, LED Lamp, Discharger, Large Ink Supply Syste;
Warranty: 1 Year;
Style: Digital Printing;
Structure: Pressure Wheel;
Usage: Textile Printer;
System supported: Windowsxp64;
Interface Type: USB;
Supply Paper Mode: Automatic;
Style: Color;
Technics: Continuous Inkjet;
Inkjet Type: Liquid Inkjet;
Max. Paper Size: 600mm;
Usage: UV Dtf Sticker;
Print Head: I3200-U1*3;
Print Speed: 8 M2/ Hour;
Ink: UV Ink;
Warranty: 13 Months;
Style: Planographic Press;
Structure: Platen Press;
Usage: Cloths Printer;
Product Name: 60cm Dtf Printer(High-End Model);
Ink: Pigment Ink;
Prindhead: I3200/I1600/XP600;
Machine Weight: 380.000 Kg;
Media Width: 300mm;
Mains Power: 220V 50Hz/60Hz4.5A;
Ink Color: Cmyk+W;
Resolution: 720dpi*1800dpi(6pass);
Printer Size: 2000*750*870mm (78.74 X29.53 X34.25 in);
Package Dimension: 2290*1250*1240mm(90.16 X49.21 X48.82 in);