Hx460bcrta Automatic Round Corner Cutter
  • Recommend for you
  • How to Use High Speed Book Flapping Machine for Book Creasing and Folding Machine
  • How to Use Versatile Semi Auto Head and Tail Band Fixing Machine for Adhesive Tapes
How to Use Hx460bcrta Automatic Round Corner Cutter for Educational Materials Production
About this Item
Details
Company Profile
Price
Purchase Qty. Reference FOB Price
Sepcifications
  • After-sales Service Provide
  • Warranty 1 Year
  • Transport Package Wrap by Fresh Film, Packaged in Export Wooden Box
  • Specification HX460BCRTA
  • Trademark HXCP
  • Origin China
  • Speed 15 Times/Min
  • Max. Book Block Width 460mm
  • Min. Book Block Width 100mm
  • Book Block Thickness 80mm
  • Weight 300kg
  • Dimensions 1300*730*1430mm(L*W*H)
Product Description
Learn More
Hx460bcrta Automatic Round Corner Cutter Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Management System Certification ISO9001:2015 - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
After-sales Service: Provide;
Warranty: 1 Year;
Speed: 15 Times/Min;
Max. Book Block Width: 460mm;
Min. Book Block Width: 100mm;
Book Block Thickness: 80mm;
Weight: 300kg;
After-sales Service: Lifetime Service;
Warranty: One Year Warranty;
Stripping Way: Module Stripping;
Driving: Cross- Tropsch;
Picking: Manipulator;
Collecting: 90 Degree Conveyor;
Max.Stripping Size: 450*350 mm;
Min.Mark Stripping Size: 30*30 mm;
Stripping Paper Height: 50-85 mm;
Stripping Speed: 1-18 Times/Min;
Warranty: One-Year Warranty;
Suitable Materials: Plastic Creasing Matrix;
Operation Type: CAD Drawings;
Max.Speed: 50time/Mins;
Creasing Matrix Specification: 0.3-3mm;
Voltage: 220V 50Hz;
Driving: Cross- Tropsch;
Picking: Manipulator;
Operation Type: CAD Drawings;
Max.Speed: 50time/Mins;
Voltage: 220V 50Hz;