Hx460bcrtm Large Format Book Block Trimmer
  • Recommend for you
  • How to Use Hx460bcrtm Hydraulic Double Heads Round Corner Machine Direct Sale Post Press
What is Hx460bcrtm Large Format Book Block Corner Trimmer
About this Item
Details
Company Profile
Price
Purchase Qty. Reference FOB Price
Sepcifications
  • After-sales Service Provide
  • Warranty 1 Year
  • Species Die Cutting and Creasing Machine
  • Imprinting Type Platen
  • Placing Form of Template Vertical
  • Die Cutting Tool Metal Mold
  • Computerized Computerized
  • Automatic Grade Semi-Automatic
  • Application Paper Packaging Materials
  • Transport Package Wrap by Fresh Film, Packaged in Export Wooden Box
  • Specification HX460BCRTM
  • Trademark HXCP
  • Origin China
  • Dimension(L*W*H) 1300*730*1430mm(L*W*H)
  • Weight 220kg
  • Speed 15 Times/Min
  • Max. Book Block Width 460mm
  • Min. Book Block Width 100mm
  • Book Block Thickness 100mm
  • Power 1kw
Product Description
Learn More
Hx460bcrtm Large Format Book Block Trimmer Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Set 1 Set 1 Set 1 Set
Quality Control
Management System Certification ISO9001:2015 - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
After-sales Service: Provide;
Warranty: 1 Year;
Imprinting Type: Platen;
Die Cutting Tool: Metal Mold;
Computerized: Computerized;
Weight: 220kg;
Speed: 15 Times/Min;
Max. Book Block Width: 460mm;
Min. Book Block Width: 100mm;
Book Block Thickness: 100mm;
Power: 1kw;
Automatic Grade: Automatic;
Application: Label Die Cutting;
Max. Cutting Speed: 260times / Min ( 40 / Min);
Max. Unwinding Dia.: 450mm;
Max. Rewinding Dia.: 450mm;
Max. Web Width: 320mm;
Max. Die Cutting Width: 300mm;
Max. Die Cutting Length: 300mm;
Orientation Accuracy: ± 0.1mm;
Total Power: 3kw;
Power Voltage: 220V;
Machine Weight: About 1500kgs;
Overall Dimensions: About L2600 * W950 * H1400mm;
Automatic Grade: Automatic;
Max. Unwinding Dia.: 450mm;
Max. Rewinding Dia.: 450mm;
Max. Web Width: 320mm;
Max. Die Cutting Width: 300mm;
Orientation Accuracy: ± 0.1mm;
Total Power: 3kw;
Power Voltage: 220V;
Machine Weight: About 1500kgs;
Max. Unwinding Dia.: 450mm;
Max. Rewinding Dia.: 450mm;
Max. Web Width: 320mm;
Max. Die Cutting Width: 300mm;
Orientation Accuracy: ± 0.1mm;
Power Voltage: 220V;
Max. Unwinding Dia.: 450mm;
Max. Rewinding Dia.: 450mm;
Max. Web Width: 320mm;
Max. Die Cutting Width: 300mm;
Orientation Accuracy: ± 0.1mm;
Power Voltage: 220V;